Silny wiatr zerwał lub uszkodził dziesiątki dachów, powalone drzewa zablokowały drogi
W środę późnym popołudniem i wieczorem przez woj. śląskie przechodził front burzowy. Opadom deszczu i porywistemu wiatrowi gdzieniegdzie towarzyszył także grad. Szczególnie niebezpiecznie było w okolicach Rybnika, Raciborza i Częstochowy.
Asp. Wojciech Kasperzec z Komendy Miejskiej PSP w Rybniku powiedział PAP, że do 23 w całym powiecie rybnickim strażacy otrzymali ponad 150 zgłoszeń, głównie w gminie Lyski, w której najbardziej dotknięta skutkami załamania pogody została wieś Pstrążna. Ucierpiał tam m.in. kościół, probostwo i przedszkole. Sporo szkód wiatr spowodował także we wsi Dzimierz.
„Z tych 150 zgłoszeń mamy 25 uszkodzonych dachów w budynkach jednorodzinnych i gospodarczych, z czego 15 w stopniu znacznym – tam nasze działania będą kierowane w pierwszej kolejności” - powiedział asp. Kasperzec. Nad usuwaniem skutków nawałnicy w pracuje około 50 zastępów straży. Strażaków z PSP i OSP w powiatu rybnickiego wspierają koledzy z innych jednostek z woj. śląskiego.
W powiecie rybnickim silny wiatr uszkodził też wiele drzew, niektórych miejscach wiatrołomy zablokowały drogi, strażacy pracują nad ich udrożnieniem. „Żeby zabezpieczyć dom z uszkodzonym dachem, trzeba dojechać na miejsce, a na razie nie wszędzie jest taka możliwość” - opisywał późnym wieczorem asp. Kasperzec.
Zastępca dowódcy jednostki ratowniczo-gaśniczej w Raciborzu kpt. Mateusz Musioł powiedział PAP, że w powiecie raciborskim strażacy zrealizowali blisko 130 interwencji związanych z pogodą, późnym wieczorem pracowali jeszcze przy około 40. Do usuwania skutków nawałnicy wyjechało prawie 39 jednostek OSP i jednostki PSP – w sumie ponad 200 osób.
Starosta raciborski Grzegorz Swoboda ocenił w rozmowie z PAP, że sytuacja jest już opanowana. „Mamy 10 zerwanych dachów, na obecną chwilę siedem jest już zabezpieczonych, trzy są w trakcie zabezpieczania” - poinformował. Podobnie jak w powiecie rybnickim, poważnym problemem były zablokowane przez drzewa i błoto drogi. „Jeszcze nie wszystkie są przejezdne, nie ma możliwości usunięcia błota dopóki woda płynie po jezdni. W godzinach porannych będziemy szacowali straty i czyścili jezdnie, by były w pełni bezpieczne” - podsumował starosta.
Według informacji PSP silny wiatr uszkodził też pojedyncze dachy w powiecie częstochowskim.
IMGW ogłosił wieczorem ostrzeżenie trzeciego najwyższego stopnia dla woj. śląskiego oraz sąsiednich powiatów woj. małopolskiego i opolskiego.(PAP)
autor: Krzysztof Konopka
kon/ jm/