reklama
kategoria: Społeczne
3 październik 2024

Kryzys demograficzny jednym z największych wyzwań w strategii rozwoju

zdjęcie: Kryzys demograficzny jednym z największych wyzwań w strategii rozwoju / v13848860
v13848860
Kryzys demograficzny będzie jednym z największych wyzwań, które muszą zostać ujęte w planowanej aktualizacji strategii rozwoju województwa śląskiego. Marszałek Wojciech Saługa w czwartek podczas inauguracji prac nad tym dokumentem stwierdził, że po pierwsze należy zmierzyć się z depopulacją regionu.
REKLAMA

Marszałek podkreślił, że strategia jest zmieniana po to, żeby znaleźć odpowiedzi na nurtujące nas pytania. "Bo jeśli mamy tu żyć, mamy tu mieszkać, to musimy zmierzyć się po pierwsze z depopulacją. Robimy to dla ludzi (…) i musimy zrobić wszystko, żebyśmy sami chcieli tu mieszkań, nasze dzieci, nasze wnuki, żeby tu zostały, bo jeżeli stąd wyjadą, to wszystko nie będzie miało sensu" – powiedział Saługa.

Wiceszefowa departamentu rozwoju i transformacji regionu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego Stefania Koczar-Sikora przedstawiła prognozy, zgodnie z którymi względem 2022 r. liczba mieszkańców województwa śląskiego do 2050 r. ma spaść o 17,7 proc. (770 tys. osób), a do 2060 r. o 25,1 proc. (1 mln osób).

W latach 2014-2023 więcej osób wyjechało z województwa śląskiego niż do niego przyjechało. Ujemne saldo migracji wynoszące 44 tys. osób to w tych latach drugi najgorszy wynik wśród wszystkich województw w Polsce.

Zaktualizowana strategia rozwoju województwa śląskiego ma skupić się na czterech obszarach – społecznym, gospodarczym, środowiskowym i przestrzennym.

Demografia to zagadnienie z obszaru społecznego. W obszarze gospodarczym, co również zasygnalizował marszałek, istotne będą kwestie związane z transformacją i dążeniem do celów klimatycznych Unii Europejskiej, czyli osiągnięcia zeroemisyjności do 2050 r.

W obszarze środowiskowym twórcy strategii będą musieli m.in. pogodzić ze sobą fakty, że z jednej strony województwo śląskie posiada liczne tereny atrakcyjne przyrodniczo, a z drugiej strony obszary prawnie chronione zajmują niespełna 3 proc. jego powierzchni, co jest piętnastym wynikiem na szesnaście województw.

Natomiast nowością w przypadku strategii rozwoju będzie obszar przestrzenny. Wiceszefowa departamentu rozwoju i transformacji regionu przypomniała, że województwo śląskie posiada najwyższy w Polsce wskaźnik urbanizacji (76 proc.), najwyższy w Polsce wskaźnik gęstości zaludnienia (352 os./km kw. przy średniej ogólnopolskiej 126 os./km kw.), a także najwyższy w Polsce udział miast w strukturze województwa (68,7 proc.).

"Mamy nowy komponent, który się pojawi, to jest model struktury funkcjonalno-przestrzennej. Czyli w strategii, która co do zasady dotyczy tego społeczno-gospodarczego rozwoju, będzie mowa też o tym, jaką mamy przestrzeń (…) i jak ta przestrzeń będzie się rozwijała, bo przecież nie kreujemy naszego rozwoju w próżni" – powiedziała Koczar-Sikora.

1 stycznia 1999 r. zaczęła obowiązywać reforma samorządowa, na mocy której Polskę podzielono na szesnaście województw. W następnym roku przyjęto pierwszą strategię województwa śląskiego. Kolejne powstawały przy okazji znaczących dla regionu kamieni milowych, np. wejścia do Unii Europejskiej.

Według marszałka istotne kwestie, jakie powinny znaleźć się w najnowszej strategii rozwoju województwa śląskiego, to kwestia bezpieczeństwa, w kontekście eskalacji wojny w Ukrainie oraz innych zagrożeń, a także kwestia sztucznej inteligencji. Jego zdaniem "wyzwania sztucznej inteligencji prawdopodobnie zmienią to wszystko, o czym do tej pory myśleliśmy i marzyliśmy".

Prace nad aktualizacją strategii rozwoju przewidują kilka etapów, wśród nich m.in. warsztaty, konsultacje społeczne i czas na uwzględnienie średniookresowej strategii rozwoju kraju. Przyjęcie dokumentu zaplanowano na drugą połowę 2026 r.(PAP)

pato/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Lubliniec
0.5°C
wschód słońca: 07:35
zachód słońca: 15:42
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Lublińcu

kiedy
2025-01-23 18:00
miejsce
Miejski Dom Kultury, Lubliniec,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-31 19:00
miejsce
Dom Kultury w Koszęcinie,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-06 18:00
miejsce
Miejski Dom Kultury, Lubliniec,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-09-11 20:30
miejsce
Miejski Dom Kultury, Lubliniec,...
wstęp biletowany