reklama
kategoria: Miasto
20 marzec 2024

Zabrze przedstawiło pomysły na historyczną elektrociepłownię

zdjęcie: Zabrze przedstawiło pomysły na historyczną elektrociepłownię / pixabay/2752322
Wstępne możliwości zagospodarowania historycznej zabrzańskiej elektrociepłowni z 1897 r. z okolicznym terenem przedstawiły w środę władze miasta. Pomysły na wykorzystanie 125-letniego obiektu przygotował pomysłodawca i inwestor rewitalizacji warszawskiej Fabryki Norblina.
REKLAMA

Samorząd Zabrza przejął od koncernu energetycznego Fortum historyczną elektrociepłownię w grudniu 2022 r. To kilkanaście działek o łącznej powierzchni ponad 5 ha oraz 18 budynków poprodukcyjnych, m.in. budynek główny dyrekcji, budynek kotłowni, budynek maszynowni, budynek rozdzielni 6 kV, budynek warsztatu mechanicznego, czy budynek klubu, świetlicy i portierni.

Dotąd miasto nie informowało szczegółowo o planach zagospodarowania EC Zabrze; udostępniając okresowo dawny zakład do zwiedzania i deklarując wolę jego rewitalizacji. W środę jego władze zorganizowały w EC Zabrze konferencję prasową nt. przygotowywanej rewitalizacji kompleksu i jego nowych funkcji.

Na spotkaniu z udziałem m.in. licznych przedstawicieli urzędu miasta, miejskich instytucji, a także m.in. działających w Zabrzu Muzeum Górnictwa Węglowego czy Politechniki Śląskiej przedstawiciele Grupy Capital Park opowiedzieli o własnych doświadczeniach przy otwartej w 2021 r. Fabryki Norblina czy o działaniu innych podobnych obiektów poza granicami,

Małgorzata Badzyńska z Grupy Capital Park przedstawiła też pomysły dla EC Zabrze - założenia inwestycji (skoncentrowanie jej na człowieku i zrównoważonym rozwoju, oparcie o kulturę, sport i rekreację oraz gastronomię) wraz z rozlokowaniem poszczególnych funkcji w konkretnych miejscach kompleksu.

Prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik (ubiega się o reelekcję z własnego komitetu) deklarowała, że rozmawiała już z władzami Capital Park nt. EC Zabrze zarówno w Warszawie, jak i Zabrzu. Jak mówiła, firma przygotowała koncepcję, aby „uświadomić, że warto temat podejmować, że są podmioty w Polsce, które osiągnęły sukces”. Przekonywała, że w przededniu wykorzystania funduszy m.in. KPO, „warto brać się do roboty”. Mówiła o możliwości realizacji inwestycji w partnerstwie publiczno-prywatnym.

Pytana przez PAP, czy miasto zamówiło koncepcję w Grupie Capital Park, prezydent Zabrza zastrzegła, że są to „pierwsze kroki w kierunku przemyśleń, jakie można tu zrealizować, w tej przestrzeni (funkcje - PAP)”. Wskazała, że dotychczasowa współpraca odbywa się „troszeczkę dżentelmeńsko”. „Natomiast myślę, że tak zaczyna się wiele projektów, od właśnie zainteresowania podmiotów zewnętrznych przestrzenią, żeby pokazać, co w przestrzeni można zrealizować” - powiedziała.

„Wędrujemy po świecie, podglądamy, zapraszamy i się wpraszamy, tak więc to jest efekt działań w dwie strony” - dodała Mańka-Szulik.

„To jeszcze nie jest nawet koncepcja, to jest zalążek koncepcji, ale to jest właśnie zachęcenie wzajemne, a też pokazanie, w jakim kierunku możemy myśleć i jakich kierunkach idziemy, żeby pozyskać środki. Dziś to jest bardzo ważne, żebyśmy wiedzieli z czego możemy skorzystać, z jakich środków, a też partnerstwo publiczne prywatne, które ciągle w Polsce jest jeszcze nie dość wykorzystywane, jest też tą ścieżką, na którą trzeba wejść, żeby osiągnąć szybciej sukces” - oceniła prezydent Zabrza.

Przekazując w 2012 r. elektrociepłownię miastu koncern Fortum sygnalizował, że w jej obrębie są budynki mające wartość historyczną, które mogą zostać wykorzystane w celach kulturalno-edukacyjnych. Łączna kubatura obiektów na przekazanych terenach przekracza 220 tys. m sześc., co można odnieść np. do kubatury Zamku w Malborku (250 tys. m sześc.). Wartość transakcji wynosiła 100 zł.

Historia Elektrociepłowni Zabrze sięga 1896 r., kiedy rozpoczęto budowę elektrowni. Rok później instalacja zaczęła produkować prąd. Był to impuls do rozwoju energetyki na Śląsku oraz rozwoju Zabrza, nieposiadającego wówczas praw miejskich.

W wyniku modernizacji i rozbudowy urządzeń w okresie międzywojennym elektrownia stała się jedną z największych w regionie. Zniszczenia i grabieże podczas II wojny światowej sprawiły, że moc produkcyjna zmniejszyła się o połowę. Utrzymano jednak funkcjonowanie zakładu, a w latach 70. ub. wieku przekształcono go w elektrociepłownię. Stał się częścią Fortum w 2011 r. Koncern zbudował w Zabrzu nową elektrociepłownię dla Zabrza i Bytomia, a dawny zakład przekazał miastu.

Grupa Capital Park dotąd nie była obecna w woj. śląskim. Jej pierwszym projektem w regionie, w którym jest udziałowcem i partnerem strategicznym odpowiedzialnym za zarza?dzanie i nadzór deweloperski jest Nowy Wełnowiec - zakładający przywrócenie miastu poprzemysłowego obszaru o powierzchni 25 ha na północy Katowic. Autorem koncepcji Nowego Wełnowca jest pracownia JEMS Architekci.(PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ drag/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Lubliniec
3.3°C
wschód słońca: 07:24
zachód słońca: 15:44
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Lublińcu

kiedy
2025-01-23 18:00
miejsce
Miejski Dom Kultury, Lubliniec,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-31 19:00
miejsce
Dom Kultury w Koszęcinie,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-06 18:00
miejsce
Miejski Dom Kultury, Lubliniec,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-09-11 20:30
miejsce
Miejski Dom Kultury, Lubliniec,...
wstęp biletowany