W strategii bardzo mocno ujmiemy kwestie biogazowni i biometanowni
Prezes PKN Orlen przypomniał, że zbudowany poprzez przejęcia przez tę spółkę Grupy Energa, Grupy Lotos i PGNiG koncern multienergetyczny ma przede wszystkim inwestować, zwiększając w ten sposób bezpieczeństwo paliwowo-energetyczno-gazowe Polski.
„Patrząc na cały proces inwestycyjny, nasza strategia nie może być oderwana od rozwoju naszego kraju gospodarczo. To jest tak duży koncern, że strategia koncernu i wydatki na inwestycje będą miały wpływ również na naszą gospodarkę. Dlatego zbudowaliśmy taki koncern” - oświadczył Obajtek.
Podkreślił jednocześnie, że oprócz przedsięwzięć w dużych ośrodkach w naszym kraju, a także za granicą, stworzony wokół PKN Orlen koncern multienergetyczny „musi patrzeć na inwestycje także w Polsce lokalnej” „Te inwestycje muszą napędzać inne gałęzie gospodarki” - zaznaczył.
Jak ocenił Obajtek, w przypadku biometanowni przedsięwzięcia te „zmniejszą nam ilość kupowanego z czasem gazu”. „Musimy wykorzystać ten potencjał rolniczy by gwarantować nasze bezpieczeństwo, byśmy zdecydowanie większe ilości produkowali biometanu w Polsce, byśmy zasilali nasze sieci biometanem” - stwierdził prezes PKN Orlen.
Obajtek ocenił jednocześnie, iż tego typu inwestycje, „to również pomoc rolnictwu, dodatkowa linia biznesowa dla rolnictwa”. „Dlatego w naszej strategii bardzo mocno ujmiemy kwestie biogazowni i biometanowni” - zapowiedział prezes PKN Orlen.
Orlen Południe z Grupy Orlen w styczniu 2021 r. informował, że spółka ta kupiła dwie działki w Głąbowie w gminie Ryn o powierzchni 1,36 ha i 0,23 ha i przejęła rozpoczętą tam budowę biogazowni rolniczej - zapowiedziano wówczas kontynuację w kierunku biometanowni produkującej ok. 7 mln metrów sześc. biogazu rocznie.
Orlen Południe informował wcześniej, że planuje rozbudować obiekt do mocy ok. 3 MWe. Spółka informowała, że zakończenie inwestycji planowane jest właśnie na koniec 2022 r. (PAP)
mb/ drag/